Välkommen att göra en kostnadsfri förfrågan kring detta flygfoto.
» Klicka här för att komma till Aerobilder.se
Vi har 656 924 st bilder i arkivet,
inom 13 686 utplacerade serier.
inom 13 686 utplacerade serier.
Tillbaka
Bild SAB 7780:7, fotad 1973
Välkommen att kommentera och placera denna flygbild på kartan!

Denna sajt drivs av Svenska Aero-Bilder AB.
Med ett arkiv på flera miljoner bilder är vi den klart största leverantören av flygfotografier i Sverige.
Vårt mål är att alla dessa bilder, fördelade i bildserier om 48 bilder/serie, ska publiceras här på hemsidan. Detta är dock ett enormt arbete som kommer att ta många år att genomföra.
Tillsvidare ber vi er använda formuläret för förfrågan här ovan om ni söker en särskild flygbild som inte ännu är publicerad. Vi prioriterar givetvis inläsningen av efterfrågade bilder!
Kommentarer
Karta över inlägg
Wilhelm och Gerda Millebrands gård i Lainio
Wilhelm (Ville) och Gerda Millebrands gård längst norrut på östra sidan av Lainio älv. Senare byggdes en störr..» Läs mer
Gerda och Wilhelm
Gerda Junkka 1929-2000 och Wilhelm Millebrand 1922-2009 byggde huset omkring 1950-1960 Wilhelm var från Parka..» Läs mer
Gerda och Wilhelm
9 maj 2012: Gerda Junkka 1929-2000 och Wilhelm Millebrand 1922-2009 byggde huset omkring 1950-1960Wilhelm var från Parkalompolo.
De byggde huset på samma ställe som Gerdas gamla hemgård.
Det gamla huset flyttades några 100 met. söderut efter älven och syns ej på bilden.
I gamla huset bodde Gerdas föräldrar Karl Henriksson Junkka 1890-1952 från Parkalompolo och Milda Särkimukka.Karl tog med huset från Parkalompolo och satte upp den alldeleles när den som finns på bilden.
Milda var uppväxt ungefär mitt emot på andra sidan älven ,föräldrar Petter Särkimukka 1859-1952 och Amanda Gustava Airijuonsuu från en by efter Muonioälven.De bodde i ett litet hus med ett rum.
1973 bodde Milda i Malmberget.Gerdas och Wilhelms son Sören 1954-1993 bodde i huset och bedrev jordbruk med många djur.Sören drunknade vid färjeläget nära hemmet.
Nu används huset som sommarboende,det gamla huset är sommarstuga för Gerdas bror Holger f.1943 och på tomten där Milda växte upp har Gerdas bror Sune f.1936 byggt en sommarstuga.
Wilhelm och Gerda Millebrands gård i Lainio
1 maj 2012: Wilhelm (Ville) och Gerda Millebrands gård längst norrut på östra sidan av Lainio älv. Senare byggdes en större ladugård till vänster om ladugården på bilden.